در چند روز آینده یعنی ششم تا یازده شهریور بخاطر برگزاری جلسه سران کشورهای غیر متعهد چند روز تعطیل خواهد بود. من نیز شهرهای استان گیلان و اماکن دیدنی اش را برایتان خواهم گذاشت .شاید دوستانی که خواستند برای تفریح این استان را انتخاب کنند بدردشان بخوره . همه شهرهها را در ادامه خواهم آورد فقط چون تعداد اماکن خیلی زیاده نمی شه ازش عکس گذاشت چون حجم برنامه خیلی زیاد خواهد شد. از این بایت به بزرگی خودتان ببخشید :

آستارا

این شهرستان با 334 کیلومترمربع وسعت، در 198 کیلومتری مرکز استان واقع شده است. آستارا هم مرز با کشور آذربایجان است که توسط رودخانه آستارا رود از کشور همسایه جدا گشته است.

جاذبه های میراث گردشگری آستارا:

امام زاده قاسم در 3 کیلومتری جاده آستارا به انزلی

امام زاده سیدابراهیم 3 کیلومتری جاده آستارا به انزلی

بقعه شیخ تاج الدین محمود خیوی

بقعه پیر قطب الدین باغچه سرا

باغ عباس آباد در کنار مرداب استیل با 138 هکتار وسعت

حیات وحش و آبشار لوندویل با حدود 948 هکتار وسعت

گردنه حیران

آبگرم علی داش حیران و آبگرم کوته کومه

ساحل صدف

باغات چای

مدرسه شهید مرحبا

بازارهای مرزی

 
برچسب‌ها: گیلان, شهرهای استان گیلان, اماکن دیدنی استان گیلان, جاذبه های گرشگری استان گیلان و
ادامه مطلب
نوشته شده توسط سعید در ساعت 17:4 | لینک  | 

با عرض سلام. مدتی است که چند عکس زیبا از دوست خوبم بدستم رسیده ولی فرصتی نشد تا ازش استفاده کنم و شرمنده این دوست عزیز شدم. چند تا از عکسهای خوب این دوست عزیز که عکسش را نیز در ادامه خواهید دید برایتانانتخاب کرده ام. عکسها خیلی زیبا هستند و در فرصتهای بعدی بازم از این عکسها برایتان خواهم گذاشت. عکسها از هشتپر و از کوههای شیر آباد گرفته شده. البته من تابحال سعادت آنرا نداشته ام که به این مکان سر سبز بروم  ولی هر چی هست زیباست. از دوست خوبم آقای اقتداری از این بابت تشکر می کنم.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سعید در ساعت 10:17 | لینک  | 

تاکنون از 16 شهرستان زیبای استان گیلان به معرفی 13 شهرستان اقدام نموده و سعی کرده ام با معرفی آن در زمینه های مختلف و با رنگ زمینه قابل دید به معرفی هر چه بیشتر آن بپردازم سه شهر باقیمانده آن ( املش – سیاهکل  - رشت ) را نیز به زودی معرفی خواهم نمود

اما شهرستان این قسمت :

املش نامی است مرکب از دو واژه «ام» و «لش» که " لش " به معنی راکد، ایستاده، و " ام " به رود و رودخانه اطلاق می‌شود. بنابراین املش به معنی رود تنبل و راکد از جریان ایستاده می‌باشد.

املش با وسعتی حدود 5/469 کیلومتر مربع در 16 کیلومتری شهرستان رودسر واقع گردیده، فاصله املش تا مرکز استان 75 کیلومتر است، آب و هوای املش به علت قرار گرفتن در کنار ارتفاعات سرسبز و ییلاقات بسیار مطبوع می‌باشد. قومیت مردم املش گیلک با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) وگویش املشی تکلم می‌کنند. مردم املش دارای اعتقادات مذهبی بسیار قوی و اثنی عشری می‌باشند

مجاورت شهر املش با رودخانه شلمانرود و به علت راکد بودن آب این رودخانه باعث گردید تا در گذشته مردم املش عمدتاً در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت دارند و آثار کشاورزی بدست آمده در این منطقه نشانگر فعالیت‌های کشاورزی در 1500 سال قبل می‌باشد، از محصولات عمده کشاورزی می‌توان برنج، چای، گندم، فندق، مرکبات. گیاهان دارویی، فرآورده‌های دامی و عسل و ابریشم را نام برد اما قسمت اعظم زمین‌های کشاورزی زیر کشت چای است و محصولات چای املش حدود 32% کل تولید کشور می‌باشد عرضه محصولات بدست آمده در روز سه شنبه انجام می‌شود و سه شنبه بازار املش نمونه کاملی از بازارهای سنتی گیلان می‌باشد که مردم این منطقه با حضور گسترده رونق خاصی به آن می‌بخشند، مردم املش روزهای بازار را گالش بازار می‌نامند. این بازار در تمامی طول سال در روزهای سه شنبه برقرار و اگر این روز با مناسبت‌های مذهبی برخورد کند فقط نیمی از روز درآن به داد وستد می‌پردازند

اين شهرستان داراي يك شهر، 2 بخش ، 5 دهستان و 370 آبادي است كه شهر املش مركز بخش مركزي و مركز شهرستان مي‌باشد و بخش ديگر، رانكوه نام دارد .

جمعيت اين شهرستان برابر با 53928 نفر است كه 17482 نفر يعني 4/32 درصد جمعيت شهرستان املش را شهرنشينان و 36456 نفر يعني 4/67 درصد از آن را روستانشينان تشكيل مي دهند .

شهرستان املش از لحاظ آثار هنري حائز اهميت بوده و از نظر كوزه‌گري و پيكرسازي داراي ابتكارات بديعي است و آثار بدست آمده در املش بيشتر متعلق به قرن نهم و هشتم پيش از ميلاد است.

آب‌ و هواي‌ املش‌ به‌طور كلى‌ معتدل‌ و مرطوب‌، و متوسط بارندگى‌ ساليانة آن‌ حدود هزار ميلى‌متر است‌ و نقاط مرتفع‌ و كوهستانى‌ آن‌ داراي‌ دماي‌ كمتر و بارش‌ بيشتر است‌  
شلمان‌رود و پل‌رود مهم‌ترين‌رودخانه‌هاي‌اين‌منطقه‌اند. پل‌ رود بزرگ‌ترين‌ رودخانة شرق‌ گيلان‌ است‌ اين‌ رودخانه‌ها از دامنه‌هاي‌ شمالى‌ البرز سرچشمه‌ مى‌گيرند و پس‌ از طى‌ مسيري‌ با شيب‌ زياد به‌ درياي‌ خزر مى‌ريزند. درختان‌ انار ترش‌، انجير، ازگيل‌ (كنوس‌)، فندق‌، گردو، توسكا، افرا، راش‌، شرم‌، بلوط، ممرز، توت‌، ون‌ و آزاد از رستنيهاي‌ مهم‌ اين‌ ناحيه‌اند. همچنين‌ گياهان‌ دارويى‌ از قبيل‌ گل‌ بنفشه‌ و ختمى‌، گل‌ گاوزبان‌ و كود كوتو در اكثر نقاط املش‌ مى‌رويند. از جانوران‌ و پرندگان‌ روباه‌، شغال‌، گرگ‌، سمور، خرگوش‌، تيهو و سار را مى‌توان‌ نام‌ برد. آب‌ كشاورزي‌ املش‌ از شلمان‌ رود و رودسر تأمين‌ مى‌شود

خانه عبدالعلی خان صوفی

و اما جاذبه های گردشگری :

·         تالاب زیبای بالا زربیجار با پوشش گیاهی مردابی زیستگاه پرندگان مهاجر

·         برج تاریخی (میل) امام با ارتفاع 7 متر

·         مناطق ییلاقی و باغات زیبای چای و کوهپایه‌های بسیار با صفا هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند

·         جنگل‌های سر سبز بلور دکان- بناهای تاریخی از دوران فئودالی در مرکز شهر املش

·         غار لیاروی واقع در روستای لیاروی بلوردکان املش

·         مراتع سرسبز ،هالی دشت، که در مسیر املش و ییلاقات واقع است 

·         نقاط زیارتی و تاریخی

·         بقاع متبرکه سرتربت مومن چهارتن از سلاطین کیائی

·         بقعه آقا سید ابراهیم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) واقع در مرکز شهر

·         بقعه آقا سید اسماعیل از نوادگان امام موسی کاظم (ع) واقع در مرکز شهر

از چهره‌های صاحب نام این شهر می‌توان به آیت اله میرزا حبیب اله املشی مشهور به میرزای رشتی نام برد این مرجع بزرگ شیعه هم‌زمان با میرزای شیرازی(مفتی معروف تحریم تنباکو ) در نجف می‌زیسته است و آثار فقهی زیادی از او به جای مانده است .

شیخ بهاء الدین املشی صاحب کتاب گوشه‌هایی از تاریخ گیلان که عضو هیات اتحاد اسلام در نهضت جنگل نیز بوده است.

آیت اله محمد مهدی ربانی املشی پیش از انقلاب از مدرسین حوزه علمیه قم بوده است و پس از انقلاب تا زمان شهادت عهده داره مسئولیت های گوناگونی از جمله نمایندگی مجلس خبرگان، عضویت در شورای نگهبان، دادستان کل کشور و نماینده دور اول مجلس شورای اسلامی بوده است.

از مشاهير بنام‌ املش‌ ميرزا ابوالقاسم‌، معروف‌ به‌ ملاباشى‌ و ملقب‌ به‌ فصيح‌ المتكلمين‌ است‌ كه‌ از علما و فضلاي‌ معروف‌ گيلان‌ به‌ شمار مى‌رود. وي‌ در املش‌ تولد يافت‌ و در ادبيات‌ فارسى‌ و عربى‌، هيأت‌، رياضى‌ و نجوم‌ استاد بود. فصيح‌ المتكلمين‌ همچنين‌ داراي‌ خط نسخ‌ و نستعليق‌ خوش‌ بود‌

منابع :

ویکی پدیا

پرتال استان گیلان

 املش جلد  10 شماره مقاله 3956

 

نوشته شده توسط سعید در ساعت 17:51 | لینک  | 

سلام دوستان . قول داده بودم که زود به زود به شما سر بزنم ولی متاسفانه بخاطر مشکلی که برام پیش اومد نتونستم قولم را عملی کنم.البته هر وقت کسی از چیزی بترسه یا به فکرش باشه سرش می یاد . مادرم همیشه نگران این بود که در سن پیری زمین گیر یا به قول خودش سر بار این و اون نشه ... می ترسید متاسفانه رویایش به حقیقت پیوست و از سمت راست بدنش سکته کرده و کارهاش را به سختی انجام می ده البته تقریبا با فیزیوتراپی داره کم کم خوب می شه که به زمان زیادی نیاز داره . به همین دلیل نشد بتونم زیاد وارد نت بشم.....  

شهرستان رضوانشهر در شمال غربی استان گیلان، بین سواحل دریای خزر و رشته کوه‌های تالش قرار دارد و از دو بخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده است. این شهرستان از شمال به دریای خزر و شهرستان تالش، از غرب به خلخال، از جنوب به شهرستان های صومعه سرا و ماسال و از شرق با بندر انزلی مرز مشترک دارد. در گذشته، رضوانشهر را «رضوانده» می‌گفتند. نخستین مدرسه به شیوه نوین در رضوانشهر (رضوانده سابق) در سال 1303 خورشیدی بنا گردید. مساحت شهرستان رضوانشهر 770.294 کیلومتر مربع است.

این شهرستان شامل دو بخش پره سر و مرکزی و دارای چهار دهستان به نام های دیناچال، ییلاقی ارده، خوشابر و گیل دولاب و همچنین 110 روستا می باشد.

       بخش مرکزی شهرستان رضوانشهر

       دهستان خوشابر

       دهستان گیل دولاب

       بخش پره‌سر

       دهستان دیناچال

       دهستان ییلاقى ارده

جمعیت شهرستان رضوانشهر بر پایه آمار سال 1385 ، نزدیک به 70 هزار نفر برآورد می گردد که با این احتساب 6/2 درصد کل جمعیت استان گیلان را دارا می باشد و مردمان آن به زبان های تالشی، گیلکی و آذری صحبت می کنند.

اقتصاد شهرستان رضوانشهر بر پایه ی کشاورزی، دامداری است. مهم ترین محصولات کشاورزی رضوانشهر: برنج، گندم، جو و ذرت می باشد. پرورش دام به دلیل دارا بودن مراتع مناسب (22 هزار هکتار در شهرستان رضوانشهر) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. همچنین به تولیدعسل نیز می توان اشاره کرد.

رضوانشهر داراي دهها هزار هكتار عرصه‌هاي منابع طبيعي و جنگلي است.

و اما جاهای دیدنی :  

سواحل زیبای دریای خزر در سیمبرخاله و تازه آباد

 آبشار ویسادار پره سر

 مناطق کوهستانی ارده و زندانه و برزکوه

 بنای تاریخی اسپیه مزگت(مسجد سفید) دیناچال

 خرابه های شهرگسگر در روستای هفت دغنان

 گورستان باستانی مینه رو و وسکه

 دژ زرین کول در ییلاق شوشل دشته دومن

 گورستان باستانی رفیه رود میانرود

 پل آجری پونل

 خانه تاریخی سردار مقتدر در ییلاق آق مسجد رینه

 آرامگاه سید شرف شاه و سید امین السلطان غریب بنده

نوشته شده توسط سعید در ساعت 20:10 | لینک  | 

یکی از 16شهرستان‌های استان گيلان است. اين شهرستان از شمال شرق به رشت ، از جنوب و جنوب شرقي به استان زنجان وشهرستان رودبار، ازغرب به شهرستان فومن وصومعه سرا محدود مي شود . استان گيلان قسمتي از مجموعه نا همواريهاي جنوب غربي به جنوب درياي مازندران و ناحيه آبرفتي وجلگه اي است كه شهرستان شفت نيز شامل مناطق كوهستاني است . روستاي خرمكش ،امام زاده ابراهيم و پايين توسه ازمناطق كوهستاني و روستاي عثماوندان و شهر شفت ازمناطق كاملا جلگه اي آن بشمار مي روند كه رودخانه سيامزگي ازكنار آن عبور مي كند .بطوري كه روستاي خرمكش و پايين توسه درانتهاي دره اي به نام همين رود واقع اند و از نقاط كوهستاني هستند كه از چهار طرف به كوههاي بلند محدود ومحصور مي باشند و ساير روستاها همچون كمسارك ، چوبر ، خرطوم وطالقان در دو منطقه جلگه اي وكوهپايه اي قرار دارند .

 

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سعید در ساعت 11:53 | لینک  | 

با عرض سلام و تبریک به مناسبت میلاد هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام رضا (ع) ، شهر آستانه اشرفيه که مرقد مطهر 4 نفر از امامزاده ها در آن واقع شده ، را به شما علاقمندان به سرزمین سر سبز شمال معرفی می نمایم. 

موقعیت جغرافیایی

آستانه اشرفیه دارنده موقیت جغرافیایی ویژه ای در بین شهرستان‌های استان است آستانه اشرفیه در ۳۵ کیلومتری مرکز استان رشت واقع است و فاصله آن تا شهرتفریحی و سیاحتی لاهیجان ۷ کیلومتر است . اين شهرستان با وسعت 426/6 كيلومتر مربع در شرق گيلان در عرض جغرافيايي 37 درجه و 16 دقيقه و طول جغرافيايي 49 درجه و 56 دقيقه شرق نصف النهار مبدا واقع شده است و ارتفاع متوسط آن از سطح دريا 3 متر است . شهرستان آستانه اشرفيه با جمعيت 125.437 نفر از دو بخش مركزي با 4 دهستان ( كوركاء، دهشال، كيسم و چهارده ) و بخش بندر كياشهر با 2 دهستان ( دهسر و دهكاء ) تشكيل شده است . 42 درصد جمعيت اين شهرستان شهر نشين و ساكن در دو شهر آستانه اشرفيه و بندر كياشهر و 58 درصد روستانشين و ساكن در 107 روستا مي باشند.

سید جلال الدین اشرف

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سعید در ساعت 0:40 | لینک  | 

شهرستان رودبار با وسعت ۲۵۷۴ کیلومتر مربع دومین شهرستان استان گیلان به لحاظ وسعت است که از شمال به رشت، ازجنوب به استان قزوین و از غرب به فومن و استان زنجان محدود می‌شود. شهرستان رودبار درکرانه سفید رود و در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته‌است و آب و هوای آن تحت تاثیر هوای خشک و نیمه خشک ناحیه مرکزی قراردارد از نظر آب و هوایی این منطقه به ویژه شهر زیبای رودبار دارای آب و هوای مدیترانه‌ای می‌باشند و رویش درختان زیتون در این منطقه گواه موضوع است. این منطقه درمسیر بادهای دایمی دره سفید رود قرارگرفته که بادهای منجیل آن معروف است. درواقع هنگام گذر از رودبار و رسیدن به رشت، گیلان باتمام تنوع و زیبایی‌هایش به گونه‌ای موجز و فشرده از پیش چشم می‌گذرد.

این شهرستان دارای ۴ بخش ‌است.

 بخش مرکزی شامل شهرهای: رستم آباد ، رودبار، منجيل و لوشان همچنین دهستان کلشتر میباشد.

رودبار

بخش عمارلو شامل دهستانهای : جيرنده و کلیشم می باشد.  

بخش خورگام شامل دهستانهای : بره سر و دلفک می باشد.

بخش رحمت آباد و بلوکات نیز شامل دهستانهای:توتکابن، بلوکات ، رحمت آباد و دشت و پل می باشد.

منجیل

اقتصاد این منطقه بعلت شرایط خاص اقلیمی بر پایه کشاورزی و دامداری استوار است. مهم‌ترین محصول آن زیتون می‌باشد که عمده ترین محصول کشاورزی شهرستان بوده و دارای فرآورده‌های بسیاری چون روغن زیتون و صابون است. درخت زیتون حدود 600 سال پیش در زمان شاه عباس بزرگ  هم زمان با کوچاندن کردان از نواحی شمال سوریه و حلب، به این منطقه راه پیدا کرد. البته در سالهای اخیر کشت برنج در دشتها همچنین کشت جو نيز در این شهر رواج پیدا کرده است. که هنگام عبور از آن به راحتی قابل مشاهده است.

رستم آباد

در این شهر نژادهای مختلفی چون تالش‌ها،تات‌ها، کردها و گیلکها زندگی می کنند.و این امرموجب تنوع زبان در بین ساکنین آن می باشد.

رودبار

رودبار به نامهای مختلفی از جمله «خشکه رودبار»، «رودبارمحمد زمان خانی»،«رودبار زیتون» «پیلده رودبار» معروف بوده‌است که نام رودبار احتمالاً به دلیل جریان داشتن رودخانه سفید رود در این شهرستان پدید آمده‌است. رودبار ازنظر تاریخی دارای قدمتی ۶ هزارساله می‌باشد .آثار بدست آمده در تپه مارلیک حاکی از وجود تمدنی کهن دراین منطقه‌است که مربوط به هزاره دوم قبل ازمیلاد می‌باشد گفتنی است.

سوسن چلچراغ

سروهرزوپل و چراغعلی تپه از مناطق دیدنی شهرستان رودبار می باشد. همچنین می توان به وجود سوسن چلچراغ که یکی از گلهای زیبا و بی نظیر است در این منطقه اشاره کرد

سوسن چلچراغ

در این شهرستان رودهای زیر جریان دارد :

سیاه رود ، رودخانی و شاه رود در بخش عمارلو - گوهر رود در بخش رحمت آباد و بلوکات - سفید رود بیشتردر بخش مرکزی( رودبار)

و اما نامداران این شهر :
در موسیقی: انوشیروان روحانی ، شهریار روحانی ، شهداد روحانی
و در
سینما : بهروز بقایی

منابع:
اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳
ویکی پدیا

دوستان عزیز : چنانچه شهری جهت آپ مد نظرتان است در نظر سنجی تان بدان اشاره نمایید.

نوشته شده توسط سعید در ساعت 7:9 | لینک  | 

شهرستان لنگرود در استان گيلان و مابين دو شهرستان لاهيجان و رودسر قرار دارد این شهرستان در فاصله 60 کیلومتری رشت (مرکز استان) واقع شده است و از طرف شمال و غرب به شهرستان لاهیجان،از طرف شرق به دریای مازندران و از طرفی به شهرستان رودسر، و از طرف جنوب به شهر املش (از شهرهای رودسر) منتهی میگردد. در سال 1275 ه.ق /1230 ه .ش جمعیت این شهر دو هزار نفر بوده است. اما در سرشماری عمومی نفوس سال 1375 ه.ش جمعیت این شهرستان به 135922 نفر رسیده که از این تعداد 65973 نفر در شهر لنگرود زندگی می کنند. هم اکنون شهرستان لنگرود بالغ بر ۱۴۰هزار نفر جمعیت دارد. دین مردمان این شهر اسلام می باشد.

اين شهرستان در دوره سلجوقيان و خوارزمشاهيان جزئي از لاهيجان مركز ولايت بيه پيش بوده و بوسيله سلاطين محلي يعني سادات كيا اداره مي‌شده است. در دوره قاجاريه به اين نواحي چندان توجهي نمي‌شد حتي در اواخر همين دوره به علت نابساماني اوضاع داخلي لنگرود و نواحي اطراف آن صحنه پيكار و كشمش‌هاي گردنكشاني بود كه هريك سوداي خاني در مخيله خود مي‌پروراندند.

ترقيات اين شهر با روي كار آمدن رضا شاه آغاز مي‌گردد البته به علت شروع جنگ جهاني دوم مجال انجام شهر سازي با اسلوب جديد در لنگرود حاصل نگرديد ولي در سالهاي اخير بيش از پيش اين شهر با حومه آن به ترقيات و پيشرفتهاي سريعي نايل آمده‌اند. بافت قومی مردم لنگرود گیلک و به زبان گیلکی با لهجه بیه پیش تکلم می‌کنند. از نوشته‌های تاریخی چنین استنباط می‌شود که زمین‌های اطراف لنگرود مساعد بوده و به مرور زمان و توسعه بازرگانی در گیلان، لنگرود هم رونق یافته و در زمینه‌های کشاورزی خصوصاً کشت کنف از شهرهای مهم محسوب گردیده، همچنین در زمینه صنعت دارای صنایع فلزی از جمله تفنگ سازی (شکاری) بوده که به علت مرغوبیت و کیفيت، خریدران زیادی داشته است. رابینو جهانگرد معروف درخصوص لنگرود چنین می‌نویسد: «کناره‌های رودخانه لنگرود زیباترین منظره‌ای است که من در ایران دیده ام».

 لنگرود دارای هشت محله به نام‌های فشکالی محله ، سوتال محله، در مسجد، کاسه گر محله، قصاب محله،گشته مردخال،انزلی محله و راه پشته است که هر یک دارای اعتبار خاصی است.بندر چمخاله که در شش کیلومتری لنگرود قراردارد از جاذبه‌های گردشگری است و همانند دیگر بنادر دارای فعالیت‌های تجاری بوده که در حال حاضر بسیار محدود است. طبیعت مناسب سبب گردیده مردم لنگرود به کارهای کشاورزی علاقه‌مند باشند.محصولات اين شهرستان عبارتند از چاي و برنج و كنف و ابريشم و سيفي جات خربزه‌آن به علت شيريني و خوبي جنس در سراسر شمال ايران مشهور است. روستاييان در دهات و قصبات اطراف با وسايل نقليه مختلف من جمله قايق محصولات خود را به لنگرود مي‌آورند. اين قايقهاي كوچك كه اغلب آنها ارتفاعشان تا سطح آب از 40 سانتيمتر تجاوز نمي‌كند به زبان محلي نو (Now) خوانده مي‌شود. روستاييان پس از فروش فرآورده‌هاي خود با خريد قند و شكر و قماش و ساير مايحتاج ضروري به روستاها باز مي‌گردند معمولاً روزهاي دوشنبه و چهارشنبه هنگام تشكيل بازار عمومي است كه در دهات گيلان به آن گوراب Gourab مي‌گويند. آنچه در اين شهر و ساير شهرهاي گيلان جلب توجه مي‌كند پوشش اغلب خانه‌ها بوسيله سفال است كه آنها را از ساير شهرهاي ايران متمايز مي‌سازد ولي اندك اندك پوشش فلزي(شيرواني) جاي سفال را خواهد گرفت…..

در لنگرود و اطراف آن بناهاي تاريخي متعددي وجود داشته است كه اكنون اثري از آنها برجاي نيست آب و هواي مرطوب اين ناحيه استفاده از مصالح ساختماني كم دوام ايجاد حريق‌هاي مكرر و عدم توجه مردم سبب نابودي آنها گشته است.از آنچه بر جاي مانده است پاره‌اي را برگزيده‌ام و مشخصات آنها را به اختصار بيان مي‌نمايم :

پل خشتی لنگرود این پل روی رودخانه ای که لنگرود نام دارد و آب آن از یکی از نهرهای سفیدرود است،و از میان داخل شهر می گذرد، بناء شده است.طول این پل بالغ بر 37 متر است و عرض آن 5/4 متر و ارتفاع بلندترین نقطه پل از سطح رودخانه 70/9 سانتی متر است. که دو قسمت شهر فشکالی محله را به راه پشته متصل می سازد.این پل را شخصی به نام (حاجی آقا پرد) ساخته و بنابر روایتی پل مزبور در محل پل قدیمی بدستور حاجی آقا بزرگ منجم باشی، در زمان سلطنت فتحعلی شاه، ساخته شده است.و در کتاب (دارالمرز ولایت ،گیلان،رابینو) در مورد این پل چنین آمده است: پل خشتی لنگرود،پلی که با آجر و ساروج ساخته شده و دارای دو دهانه فراخ برای عبور کشتی است،37 متر طول و12 متر ارتفاع دارد و مربوط به دوران صفویه است، در بعضی جاها نیز به عهد تیموری و ایلخانیان نسبت می دهند.

منزل قدیم منجم باشی این خانه که در فشکالی محله لنگرود است،یکی از آثار قدیمی و تاریخی لنگرود به شمار می رود.خانه منجم باشی در فشکالی محله و جنب سبزه میدان لنگرود از املاک این خاندان است که تا امروز باقی مانده و در اصل شامل بیرونی ،اندرونی،خلوت خانه،مسجد،حمام و اصطبل بوده است.

باغ معروف منجم باشی یکی دیگر از آثار دیدنی لنگرود باغ معروف منجم یاشی لنگرودی در روستای دیوشل بوده است.وی در این دهکده کاخی ساخته و طرح باغی ریخته بود و بنای این کاخ را از افتخارات خود می دانست.

مجتمع جهانگردی چاف-چمخاله یکی از آثاری که اخیرا بنا گردیده و از آثار دیدنی لنگرود به شمار میرود،مجتمع جهانگردی چاف چمخاله است این بنا که در 15 کیلومتری شهر لنگرود و در کنار رودخانه ای که مسیر آبش به طرف دریا است،قرار دارد.اراضی محدود این مجتمع 110 هکتار است که در مرحله اول احرای ساختمانی آن در 40 هکتار متر مربع بوده که جمعا 22000 متر مربع وسعت زیر بنای آن بوده و یک میلیون متر مربع نیز فضای محوطه سازی شده دارد.این مجتمع دارای 41 دستگاه ویلا،30 مهمانخانه،2 بلوک آپارتمانی، و همچنین دارای یک ساختمان اداری و یک سینما و تأسیساتی ورزشی مانند استخر شنا و یک درمانگاه است و از آبانماه سال 1261 در اختیار سپاه گیلان است و اخیراً سپاه مجدداً آن را در اختیار سازمان جهانگردی قرار داده است.

پل خشتی قدیمی نالکیاشر یکی از آثار باستانی،قدیمی و دیدنی در شهرستان لنگرود است که قدمتش به حدود دوره صفویه می رسد.این پل خشتی که در مسیر روستای لیالستان از روستاهای لاهیجان،به نالکیاشر است،از ابنیه قدیمی محسوب می شود.که به طرز جالب و زیبای دیدنی ساخته شده است.

لیلاکوه کوهی است در نزدیکی شهر لنگرود در استان گیلان در شمال ایران که دامنه‌های این کوه امروزه تبدیل به قطب قهوه‌خانه‌ای گیلان شده است.

همچنین دارای جاذبه های گردشگری، تفریحی و امکان دیدنی ذیل نیز می باشد:

تالاب زیبا و طبیعی کیاکلایه با انواع پرندگان دریایی و بوستان تفریحی فجر که در قسمتی از تالاب ایجاد گردیده است .

پارک فجر در ابتدای جاده رودسر

پارک آزادی در جاده چمخاله

ویکی پدیا -  جاذبه های گردشگری ایران - لنگرود وب نوشت های احمد زاهدی لنگرودی
نوشته شده توسط سعید در ساعت 18:50 | لینک  | 

شهرستان تالش (طوالش) با مرکزیت شهر تالش (هشتپر) بزرگ‌ترین شهرستان استان گیلان از لحاظ وسعت بوده که از سمت شمال به آستارا ، از شرق به دریاچهٔ خزر ، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به رضوانشهر و ماسال محدود می‌شود.

نام آن، « تول - ش (تولش)» بوده است كه «تول» به معني گِل و «ش» پسوند مكان مي باشد و تولش به معناي گِل خيز است. اين كلمه در طي زمان به تالش تبديل گرديده است. اين شهرستان، داراي يك قسمت كوهستاني است كه همان كوههاي مرتفع تالش مي باشد و در جهت شمالي ـ جنوبي كشيده شده است و يك قسمت آن، جلگه اي است كه به صورت نوار باريكي بين ناحيه كوهستاني و درياي خزر قرار دارد.

مركز این شهرستان در گذشته، شهر شفارود و سپس كرگانرود بوده است اما در طي جنگ دوم جهاني، متفقين به منظور رساندن قواي كمكي و تجهيزات نظامي به شوروي، با كمك اين دولت، جاده اي از طريق انزلي ـ  تالش ـ آستارا  ايجاد نمودند و در نتيجه شهر كرگانرود مركز تالش از اين جاده به دور مانده و منزوي گرديد. مردم شهر به كنار جاده جديد كوچ نموده و شهري را بنا نمودند و چون در مكان احداث شهر، كاخي با هشت در بزرگ در طرفين وجود داشت و به زبان تالشي، (در) را (بر) مي گويند شهر جديد را هشتبر نام نهادند كه به مرور زمان به «هشتپر» تغيير نام پيدا كرد . كم كم اين نام هم عوض شده و آن را تالش ناميدند .

 

منظره ای زیبا از تالش

از لحاظ تاریخی این منطقه که جدای از تقسیمات سیاسی کنونی سرزمینهای پهناوری را از جنوب کشور آذربایجان تا درهٔ سفید رود را در بر می‌گیرد جایگاه اقوامی بوده که در متون یونانی کادوس و در کتیبه‌های فارسی باستان ستگوشیه از ان نام برده شده است.

تالش نام یکی از تیره‌های آریایی است که سکونت گاه اصلی آن‌ها در البرز باختری از جنوب خاوری جمهوری آذربایجان آغاز شده و تا شمال باختری استان گیلان و همه استان اردبیل ادامه دارد. در استان گیلان زبان خود را حفظ کرده‌اند و بر پایه قانون اساسی جمهوری اسلامی حق آموزش به این زبان را دارند. در استان اردبیل به مرور زمان زبانشان به ترکی تغییر یافته‌است. در جمهوری آذربایجان در پی سیاست‌های پان ترکسیم آن جمهوری که در قانون اساسیشان نیز نمود یافته‌است هر گونه گویش و و نگارش غیر ترکی ممنوع است.

زبان مردم این شهر همانطور که از نامش پیداست تالشی می باشد.جالب است بدانيد در بخش‌هايي از استان خراسان هم به زيان تالشی صحبت مي كنند.

تالش با داشتن آثار باستانی و تاریخی و همچنین جاذبه‌های طبیعی فراوان می‌تواند بستر مناسبی جهت رشد و توسعه صنعت گردشگری میباشد. از جمله مناطق دیدنی تالش می‌توان به ییلاقهای آق اولر،مريان، سوباتان، ارده و از نقاط زیارتی به بقعه شاه میلرزان واقع در روستای خطبه سرا، بقعه آقا سید احمد نال تربه از نوادگان امام موسی کاظم امام شیعیان واقع در روستای نال تربه، بقعه سلطان سید در مرکز شهر تالش و بقعه سیاه علم خاله سرا در روستای خاله سرا اشاره کرد.

قلعه لیسار معروف به دژسلسال در روستای لیسار که از قلعه‌های مهم دوران اسماعیلیان بوده و همچنین کاخ قشلاقی نصراله خان سردار امجد واقع در داخل شهر تالش که قدمت تاریخی آن مربوط به دوره قاجاریه می‌باشد و کاخ ییلاقی نصراله خان سردار امجد که در روستای مریان آق اولر قرار دارد، از جلوه‌های مهم تاریخی شهر تالش می‌باشند.

پارک جنگلی گیسوم تالش با مساحتی حدود ۸۰ هکتار، سواحل دریای گیسوم و جاده جنگلی منتهی به آن دارای منظره‌ای بسیار بدیهی می‌باشد که هر ساله مسافران بسیاری را پذیرا می‌باشد.

اقتصاد شهرستان تالش متكي بر كشاورزي و دامداري مي باشد و از محصولات مهم كشاورزي آن مي توان برنج، گندم، جو، توتون و حبوبات را نام برد. به علت وجود نواحي كوهستاني در اين منطقه، دامداري رونق دارد. در شهرستان تالش در كنار جنگلهاي انبوه ، كارخانه مهم چوب بري اسالم قرار دارد كه محصولات آن، به صورت تراورس، الوار و تخته، آماده و عرضه مي گردد و از سرشاخه هاي درختان افتاده در جنگل به صورت هيزم و بمنظور تهيه ذغال استفاده مي شود. در مسير جاده آستارا ـ انزلي در شهرستان تالش از بركت همين كارخانه شمار زيادي كارگاه خراطي، مبل سازي، تختخواب سازي، ميز و صندلي و درب و پنجره سازي و غيره فعاليت دارند.

از صنايع دستي تالشيان مي توان جاجيم بافي، گليم بافي، جوراب بافي و تهيه يك نوع شال از پشم گوسفند را نام برد.

 

منظره ای دیگر از تالش

تالش از سه جهت به کوههای تالش که ادامه رشته کوههای البرز هستند و از طرف دیگر به دریای زیبای خزر منتهی می‌شود. کشف آثار تمدن ۴۵۰۰ ساله در ییلاق آق اولر تالش جلوه‌های بیشتری به این منطقه خوش آب و هوا داده‌است. شهرستان تالش یکی از زیباترین شهرهای طبیعی جهان از نظر آب و هوا و پوشش گیاهی و حیوانات ساکن در جنگلهای آن شهرت جهانی دارد.همه ساله جهانگردان زیادی با انگیزه استفاده از فضاها و نمادهای طبیعی تالش به این شهر سفر می‌کنند.

از لحاظ مذهبی و وجود ترکیب عقیدتی متفاوت در این شهر ، نیمی از جمعیت آن اهل تسنن هستند. شالیزارهای تالش با چشم انداز زیبا - کاخ سبز سردار امجد در هشتپر تالش- کاخ میر احمد خان تالشخان اف در لنکران (مرکز تالشخانات در قرن ۱۸و جدا شده از ایران) و جاده گیسوم تالش که همه ساله پذیرای میلیونها ایرانی و جهانگرد می‌باشد دیده می‌شود.

 

نوشته شده توسط سعید در ساعت 14:51 | لینک  | 

سلام دوستان ، انشاالله که تعطيلات خوش گذشته باشه . به من خیلی که خوش گذشت هر جای اين استان دیدنی است . این دفعه فرصتی شد که از شرق گیلان دیدن کنم جای شما خالی

طبق قولی که داده بودم نوبت شهر آستاراست . البته این مطالبی نبود که قبلا آماده کرده باشم چون من که نبودم بچه ها درایوم رو فرمت کرده بودند و کارهای هیدن منو ندیدن

آستارا، شهری کوچک در ساحل غربی دریای خزر و در شمالی‌ترین نقطه استان گیلان و آخرین نقطه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان است. آستارا از شرق به دریای خزر، از شمال به آستارای جمهوری آذربایجان، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به منطقه تالش نشین محدود است. رود آستارا که از کنار راه شوسه آستارا-اردبیل میگذرد، آستارای ایران را از آستارای جمهوری آذربایجان جدا میسازد در منطقه آستارا علاوه بر زبان ترکی آذربايجانی زبان تالشی نیز رایج است ولی در اثر مهاجرت‌های زیاد از اهمیت آن کاسته شده‌است. آستارا یکی از زیباترین شهرهای شمال استان گیلان است . آستارا به موجب قانون تقسیمات کشوری سال ۱۳۱۶ش. بخش اردبیل بود، در مهرماه سال ۱۳۳۷ش. تابع آذربایجان شرقی شد و از خرداد سال ۱۳۳۹ش. جزو استان گیلان گردید .

جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۱۳۵۵ش، ۳۵۹۴۵ نفر بوده و طبق بر آورد سال ۱۳۶۳ش. به ۴۳۸۶۴ نفر رسیده و در حال حاظر نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ نفر می‌باشد. این شهرستان شامل دشت و کوهستان است و هوای دشت در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان ملایم و هوای کو هستان در تابستان معتدل و در زمستان سرد است. محصولات آن غلات، حبوبات، برنج و فر آورده‌های دامی است. از اماکن تاریخی شهرستان آستارا می‌توان به بقعه شیخ تاج الدین محمود خیوی در لمبر محله آستارا، قلعه شیندان، قبرستان قدیمی ونه بین که در بالای دهکده توریستی حیران بر سر راه فرعی نمین واقع است، قبرستان قدیمی دهکده گنج کشی از آبادیهای نزدیک حیران، بقعه پیر قطب الدین نزدیک دهکده باغچه سرا، بقعه سیدابراهیم و سیدقاسم که گفته می‌شود پسران امام موسی کاظم در دهکده کان رود اشاره کرد.

دربارهٔ نام این شهر گفته شده که در آغاز آهسته‌رو بوده زیرا کاروانان و مسافران زمانی‌که به این منطقه مردابی ساحلی می‌رسیدند ناچار به حرکت آهسته‌تر می‌شدند. همان نام اوسته رو یا هوسته رو تالشی به مرور تبدیل به آستارا شده‌است. (به کتاب بستان السیاحه رجوع شود). برخی این نام را برگرفته از ریشه استردن یا ستردن بمعنای گرفتن حق العبور یا باج دانسته‌اند که با توجه به دور افتاده بودن منطقه در سالیان گذشته منطقی بنظر می‌رسد.

چون همه طالب خلاصه کردن مطلب هستید ...باور کنید دیگه خلاصه تر از اين نمی شد..

 

نوشته شده توسط سعید در ساعت 18:9 | لینک  | 

دوستان عزیز سلام .چنانچه شهری از استان گیلان مد نظر دارید می توانید پيشنهاد دهید تا در اسرع وقت اقدام شود.  

این هم پستی که قبلا قولش را داده بودم . ناگفته نماند مدتی است که شهرستان رودسر را آماده کرده ام ولی فرصت نشد که در پست شهر های گیلان بذارم .

شهرستان رودسر کناره دریای مازندران واقع در ناحیه رانکوه و شرقی ترین شهرستان استان گیلان است و تا رشت حدود 72کیلومتر فاصله دارد . نام قدیمی آن هُوسَم بوده و وسعت آن حدود 1900کیلومتر مربع است.

از نظر ناهمواریها، از دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تشکیل یافته است که بخش کوهستانی قسمت اعظم وسعت این شهرستان را در بر گرفته و ناحیه جنوبی شهرستان را شامل می شود و جزو کوههای البرز غربی است و به نام اشکور خوانده می شود . این کوهها  سرچشمه تمام رودهایی است که به حوضه آبریز دریای مازندران در محدوده شهرستان رودسر وارد می شوند،از قبیل پُلرود ، شَلمان رود. از مهمترین کوههای این قسمت می توان ناتشکوه ، کُلمازُو ، خِشتچال و قله معروف سمام (3400متر) را نام برد.

مــردم به  زبان محلی گـیلکی ، که با منـطقه غــرب گیلان اندکی تفاوت دارد ، تــکلم می نمایند . شهرستان دارای چهار بخش مرکزی، رحیم آباد ،  کلاچای و چابکسر است.

از نظر وضعیت اقتصادی  ، رودسر همانند دیگر نقاط استان گیلان باتوجه به شرایط آب و هوایی و نوع خاک ، بر کشاورزی متکی است. محصولات کشاورزی شهرستان به ترتیب کشت غالب ، عبارتند از : برنج که آب مورد نیاز آن از طریق رودخانه ها تأمین می شود . چـای که برگ سـبز آن  به وسیله کارخانه چای خشک کنی تبدیل به چای سیاه می گردد. مرکبات که بیشتر در شرق شهرستان و پای کوهها به دست می آید.محصولات کوهستانی ، شامل فندق (به مساحت بیش از 4000 هکتار کشت) و گل گاوزبان است. مرکز اصلی تولید گل گاوزبان روستای وِلنی است.

صنایع شهرستان رودسر ، شامل صنایع دستی و صنایع ماشینی است ، صـنایع دستی عبارتند از :

حصیر بافی ، سبد بافی ، جوراب بافی ، شال بافی ، نمد مالی و سفال سقف و سرامیک .

صنایع ماشینی شامل 28 کارخانه چای خشک کنی ، 213 واحد برنجکوبی ، موکت بافی و 8 کارخانه صنعتی در قریه سَرولات چابُکسر که محصولات آنها عبارتند از :

پلاستیک (ورقهای 1تا3 لایه پلاستیک برای مــصارف صـنعتی) ، تیرچه بلوک و بلوک دیواری ، شیر گاز ، نخ و قرقره ،حوله بافی ، نخ ریسی ، تولید سمپاشی و لوازم بهداشتی و آزمایشی .

همچنین در شهر رودسر هم شهرک صنعتی وجود داره که کارخانه های سرنگ سازی و قطعات خودرو لوله سبز و لبنیات و  ... در آن مشغول کار هستند.رودسر دارای بزرگترین ساحل ماسه ای در استان گیلان هست که بهترین منطقه برای شنا از نظر ایمنی و راحتی شناخته شده است.

آثار باستانی و دیدنی رودسر، بقعه آقا سید مرتضی در ماچیان و مسجد قدیمی گیلاکجان می باشد.

جاذبه‌های گردشگری و تاریخی

منطقه بسیار پرجاذبه سفیدآب رحیم آباد رودسر و آبشار زیبای آن با چشمه‌های زلال و متعدد که از کوههای پر برف سرچشمه گرفته و از میان جنگل‌های انبوه می‌‌گذرد ساحل بسیار زیبا و آرام رودسر به طول 40 کیلومتر هرساله پذیرای خیل مشتاقان دریا می‌‌باشد

 منطقه جنگلی و کوهستانی سرولات (در چابکسر) بارودی بسیار پرآب و زلال که نزدیکی آن به دریا تلفیقی از یک شاهکار طبیعت می‌‌باشد

چشمه آب معدنی سجیران واقع در روستای جیرک در یک مسیر کوهستانی و در لابلای جنگل انبوه که دارای خواص فوق العاده شفابخش و مفید برای بیماریهای کلیوی،کبدی و گوارشی می‌‌باشد

همچنین وجود غارهایی مربوط به انسان‌های ماقبل تاریخ در این منطقه حاکی از زندگی انسان‌های اولیه می باشد که می‌‌توان به غار دیارجان نزدیک آشورآباد و غار کبیران نزدیک گرمابه دشت رودسر و غار سرد دره در روستای شاهیجان اشکور اشاره کرد.

نوشته شده توسط سعید در ساعت 10:20 | لینک  | 

دوستان سلام فرصتی پیش آمد تا از نزدیک بازدیدی از خطه سرسبز شمال داشته باشم. روز جمعه 12 مرداد قرار بود مراسم اسب سواری که با همت فرمانداری ، تربیت بدنی و... ماسال در یکی از ییلاقات ماسال برگزار می شد را از نزدیک ببینیم . هرچند مسیر زیادی را طی کردیم ولی متاسفانه خرابی جاده ها و نداشتن امکانات کافی سبب گردید تا از دیدن صحنه های زیبای مسابقات محلی که حتماً دارای آداب و رسوم خاص خود بود ، محروم گردیم. دیدن مناظر جنگلهای طبیعی و سر سبز و... که نشانی از عظمت خداوند متعال است و... باعث گردید که ماسال را هر چند مختصر به علاقمندان این وبلاگ معرفی نمایم.

 شهرستان ماسال در شمال غربي استان گيلان و در جنوب شرقي تالش قرار گرفته است . اين شهر از شمال به رضوان‌شهر، از غرب و جنوب غربي به خلخال، از شرق به فومن و صومعه سرا محدود است. مردم ماسال به زبان تالشي تكلم مي‌كنند و پيرو مذهب شيعه هستند. مساحت اين شهرستان حدود 480 كيلومتر مربع است .

 وجه تسميه ماسال از تركيب (مازال) يا (مزال) يا (مس ال) به معناي كوهوار يا مانند كوه است. 

جمعیت این شهرستان ۴۸٬۹۲۹ نفر است (سال ۱۳۸۳خ.). این شهرستان دارای ۲ بخش و  ۴دهستان است.

از محصولات عمده ماسال مي‌توان برنج، فرآورده‌هاي دامي از قبيل شير، پنير، كره، كشك، پشم و عسل نام برد كه همين امر موجب گرمي شنبه بازار ماسال شده است.

نازك كاري و خراطي چوب، دستبافت پشمي و شالبافي از جمله صنايع دستي و سوغات ماسال است. 

از آيينها و فرهنگهاي سنتي منطقه مي‌توان به مراسم عروسي سنتي، حلواپزي سنتي، بازيهاي سنتي تالش و كشتي اشاره كرد.

جاذبه‌هاي گردشگري ماسال، ييلاق خنديله پشت، ييلاق تلارگاه، ييلاق نمنه پشت، ييلاق شنبه راه، ييلاق مارجونه، ييلاق رشته پشت، ييلاق اسپي دشت، ييلاق بليگاه دول، ييلاق واشيار، ييلاق اولسبلنگاه، ييلاق سحافي، ييلاق مولومه بنده، ييلاق دشته، خشك دريا، منطقه جنگلي تاسكوه، سوركوم، آريدول، شالما، چسلي، گردشگاه جنگلي، ريزه‌مندان، منطقه باستاني اسبه رسيه با غارها و صخره‌هاي بلند و مشهد ميرزا ( محل شهادت ميرزا كوچك جنگلي) است.

جاذبه‌هاي زيارتي و تاريخي اين شهر، شالماء، درخانه، گيله سرا، مير محله ماسال، وردم، قلعه كول، سنگ بست، خنديله پشت و آقا سيد رضا است.

نوشته شده توسط سعید در ساعت 14:25 | لینک  | 

شهرستان صومعه سرا با وسعتی حدود ۶۳۳ کیلومتر مربع و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای سه بخش مرکزی ، تولمات ، میرزاکوچک جنگلی و هفت دهستان کسما ، طاهر گوراب ، ضیابر ، هندخاله ، لیفشاگرد ، گوراب زرمیخ ، مرکیه ، و سه شهر صومعه سرا ، مرجغل ، گوراب زرمیخ و یکصد و پنجاه و دو روستا می‌باشد . مرکز شهرستان یعنی صومعه سرا در فاصلهٔ تقریبی 23 کیلومتری مرکز استان قرار دارد.

این شهرستان حدود ۱۴۵۰۰۰ نفر ( سرشماری 75 )جمعیت دارد که رقمی حدود یک سوم آنها را جمعیت شهری و بقیه را ساکنان روستا تشکیل میدهند. ناهمواری‌ها ،جلگه و دشت صومعه سرا از شمال به تالاب انزلی و جنگل‌های مناطق تالابی و از جنوب به دشت حاصلخیز و مزارع برنج فومن و در قسمت غرب به مناطق کوهپایه‌ای و جنگلی ماسال محدود است . قسمت بیشتر شهرستان در ناحیه جلگه‌ای قرار داشته و در بخش میرزاکوچک جنگلی ارتفاعاتی باحداکثر هزار و دویست متر ارتفاع که پوشیده از جنگل است دیده می‌شود که دو منطقه ییلاقی شهرستان به اسامی گندرجی و خونپارجی در همین ارتفاعات وجود دارد .

صومعه سرا قبلا یکی از روستاهای بخش کسما و از توابع شهرستان فومن بشمار می‌رفت . در گذشته نسبت به آبادیهای اطراف خود از اهمیت کمتری برخوردار بوده لیکن امروزه به دلیل داشتن موقعیت بهتر از آبادیهای دیگر پیشی گرفته و به صورت مرکز شهرستان از اعتبار برخوردار است . صومعه سرا شهر زیبائی است که میان مزارع و باغهای وسیع قرار گرفته‌است برنج و توتون از محصولات مهم صومعه سرا ست و در کنار آن پرورش کرم ابریشم و چایکاری رواج زیادی دارد .

سبب نامگذاری صومعه سرا به دو علت است : اسم این شهر برگرفته از عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری شیخ عبدالله صومعه‌ای می‌دانند که امروزه مزارش در اول جاده صومعه سرا ـ فومن قرار گرفته‌است. برخی بر این باورند که چون در گذشته‌های دور در این منطقه گلی به نام (صومعه) وجود داشته و اسم آن از آنجا برگرفته شده‌است. از آنجائیکه در زبان گیلکی صومعه سرا را « سوماسرا» تلفظ می‌کنند،و با توجه به معنی کلمه «سوما» که زاهد و بی ریا معنی می‌دهد،گروهی این مساله را دلیل نامگذاری این منطقه میدانند. والبته قرار گرفتن تعداد قابل توجهی امامزاده و مسجد در این منطقه نیز از نکات قابل اشاره در نامگذاری این شهرستان می‌باشد.

خاک و زمین در شهرستان صومعه سرا به سه گروه تقسیم می‌شود . خاک تالابی که این خاک در شمال شهرستان و در حاشیه تالاب تشکیل یافته آب زیر زمینی در این نوع خاک‌ها بسیار نزدیک به سطح زمین و غالبا غرقاب است تا حدودی برای چرای احشام مورد استفاده قرار می‌گیرد و غالبا مراتع را تشکیل می‌دهند . خاک جلگه‌ای که معمولا از رسوبات رودخانه‌ها به وجود آمده و دارای پستی و بلندی اندکی هستند و بهترین خاک برای کشت انواع گیاهان متداول در منطقه خصوصا برنج است . خاک‌های کوهپایه‌ای که این نوع خاک در دامنهٔ کوههای البرز قرار داشته ،عمق خاک نسبتا خوب بوده و معمولا دارای شیب جنگلی می‌باشند و برای کشت گیاهان مناسب هستند . مقدار هجده هزارهکتار از اراضی شهرستان راجنگل تشکیل می‌دهد که عموما درارتفاعات و به طور پراکنده در نواحی جلگه‌ای قرار دارندوگونه هــــــای جنگلی ، افرا ، بلوط و توسکا در آن دیده می‌شود ، کاشت صنوبر در سالهای اخیر رایج و شهرستان به عنوان بیشترین تولید کننده این نوع چوب در ایران محسوب می‌شود .

به علت یکسان بودن گونه خاک و اقلیم زبان قسمت اعظم شهرستان در منطقه جلگه‌ای گیلکی و در نواحی کوهپایه‌ای و ارتفاعات تنیان در بخش میرزاکوچک جنگلی و همچنین روستاهای طالش محله ، چکوور و لارسر در بخش مرکزی مردم با گویش طالشی و در روستای گاز گیشه به علت تعدد کرد مهاجر ( از گذشته‌های دور) با زبان کردی تکلم می‌کنند همچنین گروهی آذری زبان به عنوان مهاجر از استان ههای اردبیل و زنجان به طور پراکنده و خصوصا در محله‌ای موسوم به زیده سرا در شهر صومعه سرا سکونت دارند .

آداب و رسوم رایج در شهرستان صومعه سرا که برخی به فراموشی سپرده شده را می‌توان به شرح زیر برشمرد: لافند بازی که بیشتر در جشن‌های عروسی ، عید نوروز و یا در بازارهای هفتگی اجرا می‌شد،کشتی گیله مردی که امروزه همچنان پا برجاست و یادگار قدرت و دلاوری مردم این خطه‌است و ریشه در تاریخ دارد ، نوروز خوانی که از رسوم آخر هر سال است و هم اکنون کم و بیش رواج دارد و نماد ورود بهار می‌باشد، عروس گولی از دیگر مراسم قبل از حلول سال نو به شمار می‌رفت این نمایش همراه با آواز دارای مفاهیم اخلاقی و تزئینی خاصی بود. گل گل چهارشنبه از مراسم کهن ایرانیان که در گیلان و در صومعه سرا با عنوان چهارشنبه سوری رایج است که در غروب سه شنبه آخر سال و در شب چهارشنبه انجام می‌شود و هنگام پریدن از آتش می‌خوانند : زردی بشه ، سرخی بایه ، نکبت بشه دولت بایه . سیزده سال به عنوان آخرین مراسم نوروز که مردم بیشتر به کنار رودخانه‌ها و در دل جنگل‌ها می‌روند و به صورت گروهی آخرین روز نوروز را گرامی می‌دارند . شب چله که از مراسم باستانی ایرانی است که معمولا چنین شبی اهل خانواده و خویشان گردهم می‌آیند و معمولا از تنقلات و آجیل استفاده می‌نمایند . گیشه بوری که یکی از مراسم مربوط ازدواج بوده که این مراسم با صدای ساز و نقاره و ترانه خوانی و شادمانی عروس و داماد و دیگر مهمانان همراه است

صنایع دستی : مرواربافی ( سبد بافی ) ، حصیربافی که با سـاقه گیاه لی (گیاه مرداب) و صوف انجام می‌شود، سرامیک سازی و ... خاص صومعه سرا است.

تالاب یا مرداب صومعه سرا اززیباترین مردابهای خاور میانه بوده و از نظر زیست محیطی حایز اهمیت است.تالاب صومعه سرا و( انزلی ) درسال ۱۳۴۹در كنوانسيون رامسر به عنوان تالاب بين‌المللي شناخته شد.البته قسمت اعظم و مهم این تالاب در صومعه سرا  واقع است وقسمتی کوچک را نیز در شهرستان بندر انزلی می بینیم که به دلیل رسیدگی فراوان این نام برای عموم مردم ایران شناخته شده تر میباشد.شهرستان صومعه سرا به دليل قرار گرفتن در حاشيه جنوبي تالاب انزلي سالانه پذيراي پرندگان مهاجري از قبيل كيلار، فيلوش، خوتكاي پرسفيد و معمولي است که حایز اهمیت بین المللی میباشد. و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران و محققان بین المللی را به سوی خود میکشاند .

نوشته شده توسط سعید در ساعت 14:25 | لینک  | 

 

( البته برای دوستانی که در پرشین بلاگ بهم سر زده اند این پست تکراری است )

 لاهيجان از زیباترین شهرهای استان گیلان و ایران است. موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه ای قرار دارد که تپه ماهورهای آن را بوته‌های همیشه سبز چای در ردیف‌کاری‌های منظم هندسی پوشانده‌ است. همچنین معماری بسیار زیبا و خانه‌های ویلایی با سقف‌ها و رنگ‌آمیزی متنوع ، جلوه زیبایی به سیمای شهر بخشیده‌اند. به عبارت دیگر در لاهیجان زیبایی‌های طبیعت و شهرسازی یکدیگر را تکمیل کرده‌اند.

مردم‌شناسی و جغرافيا

لاهيجان منطقه‌ای است که از شمال به دریای خزر . از شرق به لنگرود . از جنوب به دیلمان . از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود که در ۵۰ درجه و صفر دقیقه شرقی و در ۳۷ درجه و ۱۱ دقیقه شمالی عرض جغرافیایی قرار دارد. در سال ۱۳۸۵، جمعیت شهر لاهيجان ۷۲٫۹۵۰ نفر بوده است.

 این شهر ساخته‌شده بر سرزمینی هموار وجلگه ای است که حاصل رسوبات به جای مانده از رودهای گیلان است. از نظر موقعیت جغرافیایی و ویژگی‌های تاریخی یکی از شهرهای مهم گیلان به شمار می‌رود و مدت‌ها مرکز بخش بیه پیش گیلان بوده‌است.

لاهيجان  دارای دو بخش رودبنه و مرکزی و ۷ دهستان به نام‌های رودبنه ، شیرجوپشت ، آهندان، بازکیاگوراب ، لفمجان ، لیالستان و لیل است. این شهرستان بر پایه آخرین سرشماری در سال ۱۳۸۵، دارای جمعیتی بیش از ۱۶۲٫۸۹۸ نفر بوده است.

مردم آن بیشترگیلک هستند و گالش به ساکنین ارتفاعات این منطقه اطلاق می‌شود که آن‌ها هم تیره‌ای از گیلکان بوده و زبان‌شان گیلکی است. زبان بومی این شهرستان، گیلکی با لهجه شرقی است که با لهجه غربی گیلکی (رشت و فومن) اندکی تفاوت دارد. دین مردم لاهيجان شیعه و از نوع ناصری است.

آب و هوای آن در بخش جلگه ای ، معتدل و مرطوب و در قسمت کوهستانی سردسیر و خوش آب و هوا است.

 تاريخچه‌

شهر لاهيجان از دیرباز کانون بازرگانی ابریشم بوده و بیشترین سهم را نیز در تولید و صادرات آن داشته‌است. صنعت چای یکی از مهم‌ترین صنایع کشاورزی این شهر است. نخستین بار چای در ایران توسط حاج محمد حسین اصفهانی به سال ۱۳۰۲ ه.ق در عصر ناصرالدین شاه قاجار کشت شد که پیشرفتی نداشت و موفقیتی بدست نیاورد. اما شخصی بنام محمد خان قاجار قوانلو ملقب به کاشف السلطنه مشهور به چایکار در سال ۱۳۱۹ ه.ق چای را در لاهيجان کشت نمود و به بار نشاند. وی در حقیقت پدر کشت چای در ایران به شمار می‌آید. در اثر به بار نشستن این فراورده، تأثیرات شگرفی بر زندگی مردم منطقه و اقتصاد کشور به جای مانده‌است.

در افسانه‌ها بنای شهر لاهيجان به لاهیج ابن سام ابن نوح نسبت داده می‌شود ولی این وجه تسمیه نادرست و عوامانه به نظر می‌رسد (یا درست‌تر بگوییم، افسانه‌ای ساختگی برای عوام بوده که با عربی سازی نام ایرانی شهر بتوانند نام اصلی شهر را بار دیگر استفاده کنند. این روند در ایران تحت چیرگی تازیان و تعصبات شدید ضدایرانی رواج داشته و ترفندی بوده برای رهایی از برچسب هولناک مجوسیت). این شهر در گذشته در دورانی از استیلای اعراب و سیطرهٔ خلافت دارالاماره یا دارالامان هم نامگذاری شده بوده که به تدریج بار دیگر نام ایرانی خود را بازیافته، نخست لاهيجان المبارک و سپس لاهيجان خوانده شده است. این شهر در زمان ساسانیان نیز وجود داشته‌است.

لاهيجان در سال ۷۰۵ ه.ق به دست  اولجایتو فتح شد و امیر تیمور به آن لشکر کشید. پس از تیمور، سیدامیربیک و نوادگان وی –از سادات کیانی– بر شهر لاهيجان حکومت کردند. پس از سقوط حکمرانان کیانی، حاکمان صفوی در این شهر حکومت کردند. از حوادث ناگوار و مهم در تاریخ لاهيجان ، طاعون در سال ۷۰۳ ه.ق، آتش‌سوزی سال ۸۵۰ ه.ق و اشغال آن توسط روسها در سال ۱۷۲۵ میلادی است. در سال ۱۲۳۰ ه.ق لاهيجان دچار زلزله شد و در سال ۱۲۴۶، بار دیگر طاعون در آن کشتار کرد. شأن و شکوه لاهيجان در زمان خان احمد خان است. خان احمدخان یکی از حاکمان لاهيجان در قرن دهم است و کمتر حاکمی در گیلان چنین قدرتی را به خود دیده‌است و لاهيجان از این نظر در دوران طلایی خود بود.

در شوال سال ۱۰۰۰ ه.ق شاه عباس کبیر پس از آواره کردن خان احمد خان به لاهيجان آمد و دستور داد باغی که در مقابل قصر خان احمد خان بود و انواع گل‌ها و اقسام میوه‌ها در آن دیده می‌شد را خراب کردند و به زمین بازی چوگان و قپق اندازی تبدیل نمودند و پیرامون آن را درخت کاشتند. همچنین شاه عباس دستور داد باغ بیشه دژ خان احمد خان را که از آثار بزرگ بود، ویران کردند و به این ترتیب اثری از دودمان کیائیان گیلان بویژه خان احمد خان نگذاشتند، زیرا وی پسری نداشت که حفظ نام او نماید. بعد از سقوط و مرگ خان احمد خان، لاهيجان دیگر به خود رنگ استقلال ندید و شهر رشت که در آن زمان روستایی بیش نبود کم‌کم مرکزیت و به واسطه توجه خاص شاه عباس حوزه اقتدار آن گسترش یافت و به دیگر بخش‌های گیلان چیرگی کافی پیدا نمود.

 اماکن ديدنی

شهرستان لاهيجان دارای جاهای دیدنی و آثار تاریخی زیادی است که از آن جمله می‌توان اماکن ذیل را نام برد :

بقعه شیخ زاهد گیلانی (مربوط به قرن هشتم هجری واقع در جاده لاهیجان - لنگرود)

بقعه چهار اولیا یا چهار پادشاهان (مربوط به دوره تیموریان واقع در میدان سردار جنگل)

بام سبز ( شیطان کوه و آبشار)

استخر لاهيجان

گنجینه چای ایران (شامل موزه چای و آرامگاه محمدمیرزاکاشف السلطنه پدر چای ایران)

تله کابین احرار (فاز اول تله کابین لاهيجان که از فراز بام سبز آن آغاز شده و به کوه فلاح خیر ختم می‌شود در سال ۱۳۸۴ شمسی راه‌اندازی گردید.)  

مسجد اکبریه - حمام گلشن و بقعه میر شمس‌الدین (پسر امام کاظم) و...

لاهيجان یکی از مراکز اصلی جنبش جنگلیها بود. امروزه لاهيجان یکی از شهرهای زیبای استان با امکانات فراوان جهانگردی است.

 اقتباس :ویکی پدیا  - جاذبه های گردشگری - oppermine photo gallery

نوشته شده توسط سعید در ساعت 14:21 | لینک  | 

شهر تاریخی ماسوله

هرجا كه تنوع طبيعي و انساني - تحت سيطره زمان و تاريخ - درهم مي آميزد، نوعي از الگوهاي زيستي شكل مي گيرد، كه به نوبه خود مي تواند استثنائي و منحصر به فرد باشد. ماسوله، نمونه بارزی از اين  نوع زيستگاه تاريخي بشر است، كه به عنوان يك اثر ملي در سال 1354 شمسي به شماره 1090 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است. اين شهر تاريخي، در طول عمر هزار ساله خود، در هماهنگي خارق العاده ميان انسان و طبيعت. نمونه بارزی به شمار می آيد. ماسوله در عرض جغرافيائي 13و09و37 شمالي و طول جغرافيائي 14و59و48 شرقي و در منتهي اليه منطقه مرطوب خزري، واقع در دره رودخانه اي كه سرچشمه هاي آن نزديك دومين قله بلند كوه هاي طالش (ماسوله داغ با ارتقاع 3050 متر‌) است قرار دارد. ارتفاع آن از سطح درياي آزاد 1050 متر و اختلاف بين پايين ترين و بالاترين نقطه اين شهر كوهستاني بيش از 120 متر است . آميزه اي از فرهنگ هاي سه گانه طالش، تركي و گيلكي از يكسو و طبيعت هاي سه گانه جنگلي، مرتعي و كوهستاني، از سوي ديگر، فرهنگ و تمدن خاصي را به وجود آورده كه اولين نمايه كالبدي آن، شهرسازي و معماري خاص ماسوله است. در حالي كه اين كالبد، متاثر از ارتباطات پيچيده و ويژه اجتماعي و اقتصادي اين زيستگاه كهن مي باشد، به شدت بر ارتباطات فوق تاثير گذار است.

نمایی از شهر تاریخی ماسوله

بدين ترتيب در يک همكنش مداوم و مستمر، پويائي شگفت انگيزي در حيات تاريخي الگوهاي زيستی ماسوله به وجود آورده است. اين شهر تاريخي در وسعتي معادل 6/1 هكتار و در چهار محله ي خانه بر، كشه سر، اسدمحله و مسجدبر شكل گرفته است. داراي بازاري در چهار طبقه مي باشد که هر چهار محله بطور مستقل به بافت بازار شهر ارتباط بي واسطه دارند. در حال حاضر در ماسوله بيش از 350 واحد مسكوني وجود دارد كه در گذشته (حدود صد سال پيش)، اين تعداد  به 600 واحد بالغ مي گرديده است. وجود بيش از 120 واحد تجاري در محدوده بازار آن، بيش از 6 كاروان سرا، دو حمام قديمي، بيش از 33 چشمه  عمومي، ده مسجد و پنج امام زاده حاكي از رونق و شكوفائي اين شهر در دوره هاي متاخر  مي باشد. جمعيت ماسوله طي 60 سال گذشته از حدود 3500 نفر به  900 نفر كاهش يافته است. اين امر نشانه سير نزولي تاريخ اين شهر كهن  است. انسانهائي كه در يك زندگي كاملا سازگار با طبيعت، اين زيستگاه و اين كالبد شهر ي و معاري خارق العاده را خلق كردند، اگر مي دانستند آيندگانشان اين گونه با دست آوردهايشان رفتار مي كنند، بي شك، به سادگي آنها را به آيندگان نمي سپردند در ده های اخير و به دلايل گوناگون  هويت تاريخی  فرهنگی و زيست محيطی اين مجموعه نادر مخدوش شده است و وضعيت فعلی اين بافت باارزش در شأن شهرت قبل نمی باشد.

نمایی از معماری ماسوله

با اين همه شهرت و محبوبيت ماسوله در ميان پنج شهر ـ روستاي شگفت انگيز (ابيانه، كندوان،  ميمند و سرسيد آقا) زبان زد خاص و عام است. شايد ساليانه چند هزار نفر مسافر از اين شهر تاريخي و مناظر تاريخي و طبيعي آن ديدن مي كنند. اين تعداد مسافر بيشتر در سه ماهه تابستان از اين شهر بازديد مي كنند، چرا كه هواي آن در اين فصل معتدل و مرطوب است. گرچه كه زيبائي هاي آن در سه فصل ديگر سال چه بسا بيش از تابستان است. تمامي مسافراني كه علاقه مند به استفاده از مناظر طبيعي هستند در سه فصل بهار، پائيز و زمستان. مي توانند شاهد مناظري بديع از طبيعت باشند. آنان كه جوياي فضائي آرام، ساكت و خلوت هستند نيز در اين سه فصل ماسوله را بسيار مناسب خواهند يافت.  از شاخصه هاي شهري ماسوله، مي توان از بازار آن نام برد. بازار ماسوله درواقع قلب اين شهر بوده و هست و از پرجاذبه ترين نقاط ديدني اين شهر براي علاقمندان به بناها و شهرهاي قديمي است. بازار درچهار سطح مستقل از هم شكل گرفته است. مغازه های دو سطح تحتانی، يک طبفه و مغازه های دو سطح فوقانی دو طبقه ساخته شده است. اين مجموعه در مرکز شهر واقع شده و توسط چهارمحله مسجدبر، خانه بر، کشه سر و اسدمحله احاطه شده است. پايين ترين طبقه بازار ، راسته چموش دوزها و چاقوسازها بوده است. طبقه دوم عمده فروشها و ساير فروشندگان و طبقه سوم و چهارم كه فوقاني ترين قسمت هاي بازار بوده اند نيز راسته عمده فروشهاي بزرگ و تجار بوده است. وجود حفاظهاي چوبي مغازه ها و همينطور ستون ها و ايوان هاي دو طبقه چوبي در اين بازار نماي بسيار زيبايي را به وجود آورده است. وجود چشمه ها، كاروان سراها و مساجد داخل يا جوار اين بازار از نشانه هاي رونق و پويايي آن به شمار مي آيد. بيش از 160 دهانه مغازه دراين مجموعه قابل شمارش بوده كه البته تعداد محدودي از آنها دائر مي باشند. برخي متروكه ،برخي انبار و برخي نيز به كلي تخريب شده اند. بيش از سه كاروان سراي بزرگ در دو سوي بازار وجود داشتند كه محل اقامت بازرگانان و تاجران بوده اند. بناي اين كاروان سراها هنوز موجود است. هرچهار محله ماسوله نيز در جوار بازار صاحب يك مسجد هستند که عبارتند از مسجد جامع، مسجد اسدمحله، مسجد قنبرآباد و مسجدخانه بر  از اسامي اين مساجد جنب بازار مي باشند. جالب اينجاست كه قديمي ترين مدرسه دولتي ماسوله نيز در بازار تشكيل شده بوده. اين مدرسه با پنج كلاس درس در طبقه دوم مغازه هاي بالاترين سطح بازار واقع بوده و دانش آموزان با وارد شدن به ايوان سرتاسري آن مي توانستند به داخل كلاس هاي درس راه يابند. متاسفانه درحال حاضر تمامي اين قسمت از بازار كه سالهاي متمادي محل مدرسه ماسوله بوده است به كلي تخريب شده و از بين رفته است. درحال حاضر آنچه كه بازار ماسوله را پررونق نگاهداشته است. نه تجارت و دادو ستد كالاهاي مناطق همجوار اين شهر تاريخي، كه رفت و آمد مسافران دور و نزديك به اين مجموعه است. از اين رو واحدها و اصنافي كه روزگاري به تعداد زياد درحال توليد و ارائه و خريد و فروش كالاها بودند ديگر به چشم نمي خورند. به جاي آنها قهوه خانه ها و فروشگاههاي صنايع دستي سراسر بازار را اشغال كرده اند. البته اين واحد هاي جديد صرفاً در فصول مسافرپذير سال، خصوصاً فصل تابستان فعال هستند و ساير فصول يا تعطيل مي باشند و يا بسيار آرام و خلوت هستند. در كنار اين واحدها، اصنافي نيز مايحتاج روزمره اهالي را تامين مي كنند مانند نانوائي ها ، قصابي ها ، خواروبار فروشي ها و بقالي ها که در تمام فصول سال داير بوده و درحال خدمات دهي به اهالي هميشه ساکن ماسوله مي باشند.

نمایی دیگر از معماری ماسوله

متاسفانه كالبد معماري اين مجموعه در دهه اخير بسيار دستخوش تغيير شده و ظاهر قديمي و تاريخي خود را تا حدودي از دست داده است. با اين وجود ، وجود جاذبه هاي خارق العاده كالبدي همچنان چشم گير مي نمايند. اين جاذبه ها مربوط به نحوه دسترسي ها ، هم جواري واحدها و طبقات و همچنين شكل گيري ارگانيك و توپوگرافيك كل مجموعه بازار است كه براي هر علاقمندي به معماري بومي و سنتي قابل اهميت بوده و ستايش برانگيز است. به هر حال ديدن بازار ماسوله از مهمترين مواردي است كه هر مسافر و بازديدكننده و حتي محققي طالب آن است.  

نوشته شده توسط سعید در ساعت 8:27 | لینک  | 

جزيره انزلی حدود پانزده هزار سال پیش ، از سطح آب دریای خزر بیرون آمد و به عنوان مهمترین بندر سواحل جنوبی خزر معروف گردید. انزلي در محل پيوستن تالاب به درياي خزر و بر روي رسوب‌هاي دلتايي آن قرار گرفته و به همين علت شهر از 3قسمت تشكيل شده، بخش غربي يا انزلي، بخش مياني يا شبه جزيره ميان پشته و بخش شرقي به نام غازيان.

این شهر در طول جغرافیایی  49/28 و عرض 37/28 واقع گردیده است . ارتفاع از سطح دریا 26- متر ، مسافت تا مرکز استان ( رشت ) 41 کیلومتر و تا تهران 360 کیلومتر است. آب و هوای آن معتدل ، حرارت حداکثر 35 درجه سانتیگراد و حداقل 4 ( متوسط حرارت 16 درجه ) می باشد. انزلی پربارانترین منطقه کشور با بارش سالانه حدودا 3000 میلیمتر است. مساحت 31 کیلومتر مربع و جمعیت حدود 140000 نفر است. انزلی در ساحل دریای خزر آرمیده است. خزر بزرگترین دریاچه جهان است که مساحت آن حدود 436000 کیلومتر مربع است و نفت و گاز از مهمترین ذخایر زیرزمینی آنند. کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان همسایگان ایران در دریای خزر هستند.

قدمت تاریخی انزلی به 540 سال قبل می رسد اما از آنجایی که روسها در سال 1805 میلادی انزلی را به آتش کشیدند ، کلیه آثار تاریخی این شهر از بین رفت. از زمان صفویه ، انزلی به عنوان دروازه اروپا جهت تجارت ابریشم مطرح گردید. مورخان بسیاری در آثار خود به انزلی اشاره کرده اند از جمله رابینو ، کنسول انگلیس در گیلان در سال 1906 میلادی به مغازه ها، مدارس با اسلوب اروپایی، مساجد، ادارات دولتی، گمرک ، فرودگاه، کارخانجات پیله خشک کنی و تردد زیاد مسافران اروپایی و اثر آن در ارتقای فکری انزلی چیها اشاره کرده است. آگوستوس هنري مونساسي كه در قرن نوزدهم از اين بندر ديدن كرده، مي‌‌نويسد: «بندر انزلي دهكده‌اي است با جمعيت حدود 200 يا 300نفر كه در كلبه‌هاي شني محصور با بيشه‌هاي پرتقال زندگي مي‌‌كنند و به فانوس‌هاي دريايي و پاروهاي كوچكشان مي‌‌بالند».

انزلی نزدیکترین راه کشتیرانی ایران و اروپا از طریق روسیه می باشد و در بین شهرهای ایران از بسیاری جهات ، اولین است : اداره گمرک ( 300 سال قبل ) ، اداره بندر ( 200 سال قبل ) ، اولین شهرداری در ایران و نیز  اداره فرهنگ ، چاپخانه ، بهداری ، هلال احمر ، برق ، تلفن ، شیلات ، هوا شناسی ، کارخانجات چوب بری و لیموناد سازی  ، سینما و تئاتر ، اولین روزنامه (ساحل نجات ) ، اولین مدارس به سبک نوین ، کتابخانه (1284 ش ) و ...

اهالی انزلی به علت مسافرت به روسیه و عبور مسافران خارجی از این بندر به اروپا زودتر از سایر شهرهای ایران با تمدن غرب آشنا شدند. انزلی طی  جنگ جهانی اول  ( سالهای 1920 -  1917  میلادی ) صحنه درگیری و اشغال و بمباران توسط روسها و انگلیسیها گردید. در طی جنگ جهانی دوم انزلی راه مناسبی جهت انتقال مهمات به سمت روسیه بود و پس از جنگ توسط متفقین به پل پیروزی معروف گردید.

انزلی چیها به میهمان نوازی معروفند و هرساله صدها هزار توریست به انزلی وارد می شوند.

هم اکنون فرزندان انزلی با معلومات عالی در بزرگترین مراکز علمی اروپا و امریکا اشتغال دارند. میزان با سوادان در سال 1370 برابر 85% بوده ( بالاترین بعد از تهران) و هم اکنون 100% می باشد. انزلی دارای 151 مدرسه ، دانشکده پرستاری ، دانشگاههای پیام نور و آزاد می باشد.

انزلي، هتل‌هاي مناسب و تاسيسات اقامتي و پذيرايي و در كنار آن تعدادي تاسيسات گردشگري از قبيل اردوگاه جهانگردي، دهكده ساحلي و شهرك‌هاي توريستي دارد.

مذهب اکثریت مردم شیعه است. برخی از زیارتگاههای مذهبی عبارتند از بی بی حوریه ، امامزاده صالح ، آقا سید محمد نجفی ، آقا پیر .

غذاهای محلی : برنج ، پلو با مغز گردو و پیاز و سیر و ماهی شور و اشپل ؛ ماهی فی ویج ، ماهی سفید ، کباب ازون برون ، خاویار ؛  خورشتهای باقالی قاتق ، فسنجان ، ترش تره ، میرزا قاسمی ، سبزی قورمه ، قیمه ، سیر قلیه  ؛  چاشنیهای سیر ترشی ، هفت بجار ، خیار شور ، بادمجان ترشی .

مشاغل : ماهیگیری ، شکار پرندگان ، صید ماهی کیلکا ، حصیر بافی ، کشاورزی و نوغان داری ( ابریشم )

ديدنيهای انزلی

انزلی از گذشته های دور مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است و بخصوص سیاحان خارجی در سفرنامه های خود به دیدنیهای انزلی ، درختهای مرکبات ، مرداب ، گلها و ... اشاره کرده اند. قايقراني‌، ماهيگيري و شكار پرندگان روي تالاب انزلي‌، قايقراني در دريا و گردش در پارك و بلوار ساحلي و ديدار از بازار محلي مجموعه اي از خدماتي است كه براي گردشگران تدارك ديده شده است.

 1. مرداب انزلی : مهمترين و جالب‌ترين نقطه شهر انزلي‌، تالاب آن است. مرداب بین المللی انزلی، زیباترین و بزرگترین مرداب دنیا است که از نظر زیست محیطی ، سیاحتی و اقتصادی اهمیت دارد. تالاب انزلی سواحلی پوشیده از نیزار و گلهای دریایی رنگارنگ و نیلوفر دارد و قایقرانی و اسکی ، شکار ، ماهیگیری و گردش با قایق از تفریحات رایج در آن است. وسعت آن 280 کیلومتر مربع و با عمق 2/8- 1/2 متر و دارای جزایر متعدد است. در زمستانها هزاران پرنده دریایی بخصوص قوهای زیبا به این محل مهاجرت می کنند. به علت فراوانی گلهای نیلوفر، مرداب به جزیره گلها نیز معروف است. انواع ماهیان و گیاهان در مرداب وجود دارند.

اين تالاب در قسمت جنوبي بندر انزلي قرار دارد و طول متوسط آن در امتداد شرقي - غربي - 3‌كيلومتر و عرض متوسط آن در امتداد شمالي - جنوبي تقريبا 3كيلومتر و وسعت كنوني آن 90كيلومتر مربع است، در حالي كه تالاب انزلي در گذشته با باتلاق‌هاي اطراف آن در وسعتي حدود 400تا 450‌كيلومتر گسترده بوده است. حداكثر عمق آب در بهار 5/2 متر در قسمت غربي و ميزان بارندگي در اين منطقه سالانه 1500 تا 2000 ميلي متر است. تالاب انزلي به دليل ويژگي‌هاي طبيعي و خصوصيات حياتي آن از زيباترين مناظر آبي ايران و جهان است.  گل‌هاي نيلوفر آبي كه غنچه‌ها و برگ‌هاي آن سر از آب برآورده و سطح وسيعي از تالاب را پوشانده اند، در كنار لانه‌هاي پرندگان متعدد، متنوع و زيباي بومي‌‌و مهاجر منطقه‌، انبوه نيزارها و سكوت حاكم بر آنها از جمله زيبايي‌هاي اين تالاب به شمار مي‌‌آيند.  در برخي نقاط تالاب آب چنان تميز و شفاف است كه مسافران قايق سوار، تصوير خود در آسمان آبي بيكران را مشاهده مي‌‌كنند و لذت مي‌‌برند. از ديدني‌هاي ديگر انزلي‌، محوطه فانوس دريايي يا برج ساعت است.

 2. ساحل دريا : ساحل دریا به طول 35 کیلومتر مکان دل انگیزی جهت آب تنی و آفتاب گیری است.  آنچه سواحل انزلي را از سواحل ديگر درياي مازندران متمايز مي‌‌سازد، عمومي‌‌بودن سواحل آن است كه در دسترس همگان قرار دارد، در حالي كه ساير سواحل درياي خزر مورد دخل و تصرف بخش خصوصي قرار گرفته و مسافران محترم بايد از پشت ديوارهاي بلند و ويلاهاي اختصاصي به دریا بنگرند. سواحل ماسه‌اي انزلي از روزگاران گذشته همواره در مقاطع مختلف سال پذيراي انبوه مسافران بوده است.

3. بلوار : این پارک ساحلی در سال 1307 ساخته شده است. بلوار به وسعت 35000 متر مربع در کنار موج شکن و مشرف به دریا ساخته شده و همراه با گلزار زیبایش دیدنی می باشد.

4. موج شکن ( مول ) : در سال 1895 میلادی جهت ایجاد اسکله و مقاومت در برابر امواج ، زیر نظر دو مهندس روسی ساخته شده و مانند دماغه ای در داخل دریا پیش رفته است. در سالهای اخیر بنای موج شکن توسعه یافته است.

 5. پلهای غازيان و انزلی : به همراه پل انزلی در سال 1316 شمسی توسط مهندسین آلمانی ساخته شده است . دریا از روی این پل بزرگ ، جلوه زیبایی دارد.

6. پل جديد غازيان : دیدن دریا از روی این پل عظیم دیدنی و تماشایی است.

7. مناره : برج ساعت انزلی واقع در محوطه پشتی بازار سپه ( میدان انزلی ) که قدمت آن به سال 1815 میلادی می رسد ، 28 متر ارتفاع دارد و به منزله فانوس دریایی بوده است که در ساحل انزلي و در دل دريا مشاهده مي‌‌شود. این فانوس در سال 1230تا 1234 هجري قمري در زمان حكومت ناصرالدين شاه توسط خسروخان گرجي حاكم وقت ساخته شده استو با روغن چراغ روشن مي‌‌شده و براي راهنمايي دريانوردان به كار مي‌‌رفته است.  در سال 1307 شمسی پس از مرمت این برج ، ساعتی چهار سو بر فراز آن استوار گردید که بعد از تعویض و تعمیر در سال 1369  ، هم اکنون به درستی کار می کند.

 8. موزه : کاخ میان پشته در سال 1312 شمسی ساخته شده و دارای 11 اتاق و یک سالن پذیرایی و چهار سرویس حمام و دستشویی با نمای بسیار زیباست. این کاخ در حال حاضر موزه نظامی می باشد و انواع سلاحهای گرم و سرد از زمان صفویه تا کنون در معرض دید عموم است.

موزه نظامي بندرانزلي در ساختماني قرار گرفته كه خود موزه‌اي از معماري و هنر است. اين كاخ موزه كه در ميان باغ دلگشايي با درختهاي نارنج و سرو محصور شده از شمال به آبهاي نيلگون خزر نظاره دارد. بناي اين كاخ موزه كه به كاخ ميان پشته معروف است در سال ۱۳۱۰به دستور رضاخان و به دست مهندسان ايراني ساخته شده است. 

از در شمالي به راهروي پهن سرسراي كاخ وارد مي‌شوي كه اكنون ماكتهايي از كشتي‌هاي مختلف و برخي ابزار ديگر دريايي در دو طرف و وسط آن قرار داده شده‌است. بعد از گذر از ميان اين راهرو به محوطه سرسراي كاخ مي‌رسي كه با دو رديف پله متقارن سپيد زيبا تو را به طبقه بالا راهنمايي مي‌كند. ساختمان داراي يك سرسراي وسيع ، ۱۱اتاق و يك سالن پذيرايي با چهار حمام و دستشويي است. سقف اتاقها از بتون مسلح است و روي آن به شكل زيبايي با دستان هنرمندان گچ بري شده و گوشه‌ها نيزبا تعدادي مجسمه‌هاي كوچك گچي زينت داده شده است.

كاخ ميان پشته پس از وقوع انقلاب اسلامي چند سالي بلا استفاده ماند و از سال ۱۳۶۷پس از تعميرات اساسي به موزه نيروي دريايي تبديل شد. در حياط كاخ چند اراده تانك و توپ و سلاحهاي سنگين و نيمه سنگين در بين درختان قرار داده شده كه از همان ابتدا نظامي بودن كاخ را به ما يادآوري مي كند.

در طبقه پايين بنا سلاحهاي سبك و ادوات نظامي از زمان زنديه تا دوره رضا خان قرار داده شده‌است. تفنگهاي بزرگ قلعه‌اي، تفنگهاي سنگ چخماق، سپر و كلاهخود و نيزه‌ها سلاحهاي ابتدايي هستند كه جنگاوران كشورمان در قديم از آن استفاده مي‌كردند. طبقه دوم بنا حالت كاخ بودن خود را بيشتر حفظ كرده و در آن از مبلمان مورد استفاده رضاخان و مهمانهايش ، قفسه‌هاي چوبي بسيار خوش ساخت و ظريف و در عين حال مقاوم ، شمعدانها و ساعتهاي برنزي ، ظروف چيني و كريستال كه تعدادي از آنها هداياي سران كشورهاي خارجي به رضا خان است، نگهداري مي شود.

راديو ضبط مبله هديه هيتلر به رضا خان يكي از اين تحفه‌ها است. تابلوي كبك آويز اثر كمال الملك و تابلوي نقاشي كار ناصرالدين شاه از جمله تابلوهاي موجود در كاخ است. يكي ديگر ازآثار زيباي موجود لوستري است كه از چوب يك پارچه تراشيده شده و بر سقف يكي از اتاقها نصب شده‌است. ميزهاي چوبي خوش تراش با طرحهاي بسيار ظريف و زيبا حكايت از سليقه هنرمندانه صنعتگران آن زمان دارد. در همه اتاقها شوميه ديواري تعبيه شده و پنجره‌هاي بزرگ فضاي درون كاخ را به طبيعت زيباي پيرامون پيوند مي‌دهد.

سالانه تعداد قابل توجهي از ايرانگردان و حتي گردشگران خارجي از اين موزه ديدن مي‌كنند.

 9. شنبه بازار :  بازار محلی با قدمت بیش از 100 سال، در روزهای شنبه هر هفته برگزار می شود و محل فروش انواع محصولات و غذاهای محلی است.

 10. بازارچه مرزی : بازارهای معروف به بازار روسی عبارتند از گیلار ، کاسپین ، پردیس و سنگاچین

11. دهکده ساحلی :  مجتمع مسکونی و ویلایی دهکده ساحلی در ورودی شرقی انزلی واقع شده است و دارای 50 سوئیت ، 25 آلاچیق و... با قابلیت اسکان صدها نفر می باشد. این مجتمع دارای رستوران، فروشگاه، پارک ، مسجد ، منطقه شنای برادران و خواهران، زمینهای ورزشی ، ویلاهای ساحلی و ... می باشد.

12. ساختمان شهرداری و شهربانی : مشرف به بلوار ساخته شده و محل ترنم موزیک که به حافظیه معروف است در آن واقع است.  بناي شهرداري انزلي يك بناي زيبا و ضمنا از نظر تاريخي قابل توجه است‌، زيرا شهرداري بندر انزلي اولين شهرداري ايران است.  اين بنا در سال 1300 هجري شمسي ساخته شده است.

13. سينماها : چهار سینمای قدیمی شهر عبارتند از گل سرخ، هلال احمر، ایران و نیروی دریایی

 14. مجتمع تفريحی طرح دريا : مناطق ویژه و مجهز طرح شنا مخصوص خواهران و برادران در خیابان پاسداران ، ساحل قو و نیز جنب هتل سفیدکنار قرار دارد که مجهز به انواع خدمات رفاهی، نجات غریق ، اسکله قایقرانی ،مرکز خرید و غیره می باشند.

علاوه بر موارد فوق : پارک شهر -  ميدان مالا - آرامگاه بی بی حوريه-   امامزاده صالح - آرامگاه آقا پير - آرامگاه آقا سيد نجفی و... را می توان اضافه کرد .

اقتباس : سایت رسمی باشگاه ملوان نيروی دریایی بندر انزلی 

نوشته شده توسط سعید در ساعت 18:25 | لینک  | 

 سلام

از امروز سعی دارم شهرهای استان گیلان و جاهای دیدنی آنرا به شما معرفی کنم

فقط امیدوارم وقت کافی برای پیدا کردن مطالب و عکسها داشته باشم

 شهرستان فومن از جمله شهرستان های زیبا و دیدنی استان گیلان است که به واسطه طبیعت بکر و دیدنی آن و همچنین به واسطه آثار تاریخی همچون قلعه رودخان؛ از اهمیت فراوان در بحث گردشگری برخوردار است.

قلعه رودخان
بنای عظیم قلعه رودخان مربوط به دوران سلجوقیان است که در 25 کیلومتری جنوب فومن قرار دارد. این قلعه با وسعت بیش از 25 هکتار و تعداد 42 برج و بارو، به طول 1550 متر در زمره یکی از قلاع عجیب و نادر ایران به شمار می رود.

داخل قلعه

هیبت ظاهری، تنوع حجمی و نزدیکی برج ها به یکدیگر، موقعیت مکانی مناسب و بهره گیری از شیوه های مختلف معماری در احداث آن بر معماری خارق العاده و عجیب آن دوران گواه است. واین امر باعث گردیده که هر ساله مسافران زیادی از این قسمت دیدن نمایند.

دیوارها

جاهای دیدنی فومن :

۱) مجسمه های قشنگی که در پارک فومن (معروف به چهار دختران ) میباشد. 

۲ ) مجسمه های معروف به شکاربابان که در خیابان سردار جنگل  ( ابتدای مسیر جاده ماسوله ) می باشد .

mr.gholinejad

۳ ) مجسمه  میدان اصلی شهر ( روبروی سینما )   

مجسمه

همچنین کلوچه های خوشمزه فومن (قند کلوچه) که نیازی به تعریف و تبلیغ ندارند ، از جمله سوغاتی های معروف این شهرستان می باشد .

البته در مورد ماسوله مطالب جداگانه ای ارائه خواهم داد

 

نوشته شده توسط سعید در ساعت 9:4 | لینک  |